Aktuality

euro-427528_960_720

Průměrná mzda 2019: Rakousku se stále nevyrovnáme

Pátek 1. února

Vláda se v poslední době snaží co nejvíce se přiblížit zahraničí alespoň ve výši minimální měsíční mzdy. To se jí daří, ovšem v případě průměrné měsíční mzdy je šance na vyrovnání se s Německem či Rakouskem naprosto mizivá. A to i přesto, že průměrná měsíční mzda v České republice rok od roku roste.

Kolaz 21

Cena ropy poroste díky sankcím

Čtvrtek 31. ledna

Futures ropy ve středu dne 30.ledna 2019 stouply, a to díky slabšímu než očekávanému nárůstu domácích ropných zásob a uvalení sankcí na venezuelskou ropnou státní společnost ze strany USA. Analytici makléřských společností a finanční stratégové investičních bank i nadále usuzují, že ceny ropy i v následujícím čase stále porostou. Spojené státy americké (USA) již na začátku tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako pátý v pořadí, uvalily sankce na venezuelskou společnost Petróleos de Venezuela SA, což zvýšilo pravděpodobnost narušení nabídky ropy ze strany této latinsko-americké země. Dalším významnějším faktorem, který přispěl k posílení a nárůstu ceny ropy na globálním komoditním trhu bylo středeční dne 30.1.2019 rozhodnutí centrální banky USA – FED (Federal Reserve System), kdy úrokové sazby v USA zůstaly beze změny na původní výši z 19.12.2018 a to v rozpětí od 2,25 – 2,5 % p.a. Březnové futures ropy West Texas Intermediate během středy 30.1.2019 stouply o 92 centů (tj. o +1,7 % ceny) na 54,23 USD za barel, což je nejvýše od 21. listopadu 2018 pro nejaktivnější kontrakt. Od začátku tohoto měsíce ledna 2019 tj. de facto od začátku letoušního roku 2019 stouply ceny této ropy o 19 %, což je nejlepší lednový výkon a to dokonce až od roku 1985. Březnové futures evropského protějšku lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) a to severomořské ropy Brent stouply o 33 centů (tj. o + 0,5 % své předchozí ceny) na hodnotu ve výši 61,65 USD za barel. Obě zmiňované ropy si udržely a udržují stávající obchodní trend býčího trhu a jejich cenu dosavadně vzrůstá. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 31.ledna letošního roku 2019, zhruba v čase 7:24 CET se na komoditním trhu NYMEX ( New Yourk Mercantile Exchange) lehká americká ropa WTI obchodovala na hodnotě ve výši 54,55 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,59 % své předchozí ceny. Severomořská ropa Brent v udávaném dni a čase se na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) obchodovala s nárůstem své denní ceny o + 0,86 % na stavu ve výši 62,18 USD za barel. Zdroj: Ropa.cz

bitcoin-3228194_960_720

Držte se od bitcoinů raději dál

Středa 30. ledna

Konec minulého roku naznačoval, že bitcoin a další měny budou čelit prudkému nárazu. Odborníci odhadovali, že praskne tato kryptoměnová bublina, a že investice do bitcoinů může znamenat velký propad a s ním spojené ztráty. Nyní to vypadá, že se prognóza stala skutečností a bitcoin se již nemusí jevit jako nejlepší forma investice.

5c1acb6639e891b8465455029da7_w587_h560_gi_photo_477758

Apple na hraně, co bude dál?

Úterý 29. ledna

Společnost Apple, která se zabývá technologií, to v tomto roce trochu přepískla a nyní se snaží sjednat nápravu. Aplikace FaceTime totiž obsahovala takzvanou štěnici, která umožňovala volajícímu odposlouchávat zvuky v telefonu osoby, které bylo voláno. Dokonce byla štěnice nastavená tak, že nebylo potřeba ji manuálně zapínat, jelikož se zapnula sama zcela automaticky. V této chvíli pracuje společnost na upgradu tohoto škodlivého softwaru.

Kolaz 21

Fincentrum uvádělo klienty v omyl

Pondělí 28. ledna

Česká národní banka jako dozorový a kontrolní orgán nad činnosti finančních poradců udělila v loňském roce několik vysokých pokut. Mezi pokutovanými bylo například Fincentrum, které v loňském roce přešlo pod křídla Swiss Life. Není bez zajímavosti že i tento "švýcarský" pojišťovací a finanční zprostředkovatel dostal pokutu za porušování zákona. Fincentrum povinnosti porušovalo již od roku 2014, ale díky odvolávání došlo k rozhodnutí o pokutě až po 4 letech. Fincentrum bylo pokutováno hned za několik prohřešků. Například záměrně neumožnili, aby bylo možné kontrolovat, jak zástupci společnosti s klienty jednají a zda jim poskytují všechny potřebné informace, když nenahráli komunikaci při sjednávání pojištění. Problémy porušování povinností pojišťovacích zprostředkovatelů nejen ze strany FIncentrum a Swiss Life se táhne již mnoho let. V České republice totiž vznikl systém velmi vysokých provizí pro zprostředkovatele za sjednání pojištění. Navíc do systému vstoupilo mnoho nekvalitních společností i nekvalitních a neseriózních pojišťovacích zprostředkovatelů a poradců. Dá se říci, že hlavním smyslem činnosti těchto lidí a společností není péče o klienta a nezávislé poradenství pro něj, ale zejména dosažení co nejvyššího zisku formou provizí. Za tímto účelem se neštítí někteří z těchto zprostředkovatelů klienty dokonce poškozovat. Pojišťovací zprostředkovatele velmi často porušují povinnost řádně, pravdivě a úplně informovat klienty o všech aspektech daného produktu, který je jim nabízen. Zamlčují se tak například různé sankce, výluky či nevýhodné stránky produktu a naopak se zvýrazňují ty pozitivní. To vše s cílem dosáhnout pro zprostředkovatele výhodné provize. Velmi častým prohřeškem je nedokumentování jednání s klientem. Důvody mohou být v zásadě dva. Buď zprostředkovatel ví, že bude porušovat svou povinnost a neuvádět pravdivé informace při jednání s klientem a nebude s ním jednat férově a tedy bojkotuje důkaz, který by to mohl prokazovat, nebo je nedbalí a povinnost porušuje buď neúmyslně a nebo pro své pohodlí. Ani jeden přístup však nemůže být akceptován, protože se tím porušují závazné právní předpisy pro výkon této činnosti a likvidují se důkazy, které by mohli odhalit nekalé obchodní praktiky či záměrné poškozování klientů. Povinnost nahrávání se nevztahuje jen na samotná jednání s klienty, ale také na mobilní komunikaci a nabízení služeb prostřednictvím mobilní komunikace. Všichni velmi dobře známe, když nám oznámí operátor v mobilu, že mobilní komunikace bude v zájmu klienta nahrávána. Právě v tomto případě se mimo jiné dopustila pochybení i společnost Fincentrum. Objevují se i další formy pochybení pojišťovacích zprostředkovatelů jako vydávání životního pojištění za výhodné spoření. Přitom ČNB už v mnoha případech deklarovala, že se tímto označením uvádějí klienti v zásadní omyl a toto jednání tak zcela porušuje právo klienta na pravdivé a nezkreslené informace o produktu. Zdroj. CNB, Bankovnipoplatky

CNB_logo_100let_R1_CMYK

Česká národní banka udělá radost sběratelům

Pondělí 28. ledna

Koncem ledna má Česká národní banka v plánu vydat trojici příležitostných dvacetikorun, které se vážou k výročí vzniku československé měny. Tyto mince mají být součástí oslav a v podstatě má tento počin zahájit celou akci. Poté bude následovat unikátní výstava na Pražském hradě, kde se zájemcům ukážou historická platidla i největší zlatá mince Evropy.

garbage-2729608_960_720

Je tu doba plastová, co na to lidský organismus?

Neděle 27. ledna

Plasty představují celosvětově velice závažný problém. Nejde však jenom o pojetí celého světa, ale plasty znamenají také problém pro samotnou Českou republiku. Ta se vyznačuje zejména problémem s využíváním polyesteru. Evropská legislativa pomalu připravuje zákony, které mají omezit užívání plastů a zejména pak musí splňovat požadavek plné recyklovatelnosti. Má se tak stát do roku 2030.

stažený soubor

Šest trendů roku 2019 v investicích do evropských komerčních nemovitostí od Savills

Pátek 25. ledna

Podle společnosti Savills bude v roce 2019 pro vývoj evropského investičního trhu s komerčními nemovitostmi určující především následující šestice trendů: kanceláře situované v centrálních business čtvrtích, rezidenční výstavba, inteligentní víceúčelové budovy, logistické nemovitosti, služby spojené s užíváním prostor a nedostatek prvotřídních nemovitostí. Mezinárodní poradce v segmentu nemovitostí předpovídá, že právě prémiové kanceláře zůstanou „top volbou” klíčových investorů, a to zejména v Německu a v městských oblastech zemí jihovýchodní Evropy.

money-3918183_960_720

Euro zatím v nedohlednu

Středa 23. ledna

Česká republika je jedna z mála zemí, která ačkoliv je součástí Evropské unie, měna euro jí stále nepřísluší. Důvody jsou jednak ekonomické, ale také osobní, kdy někteří lidé tuto měnu vlastně ani nechtějí. Odstrašujícím případem je jim například Slovensko, kde šly ceny po zavedení eura rychle vzhůru.