Sociální sítě: Více škody než užitku I.

Pátek 8. února

media-998990_960_720

Sociální sítě se pojí k moderní době a žádný mladý, a dokonce ani občan seniorského věku, už si nedokáže život bez Facebooku, Twitteru či Instagramu představit. Přitom odborníci poukazují na to, že sociální sítě dokážou napáchat skutečně velké množství škod. Sociální sítě jsou v současné době pod drobnohledy různých odborníků, a hlavně jsou analyzovány mnoha různými výzkumy. I přes negativní zjištění, jsou však sociální sítě i nadále funkční a vyhledávanou oblastí mnoha občanů.

Sociální sítě se pojí k moderní době a žádný mladý, a dokonce ani občan seniorského věku, už si nedokáže život bez Facebooku, Twitteru či Instagramu představit. Přitom odborníci poukazují na to, že sociální sítě dokážou napáchat skutečně velké množství škod. Sociální sítě jsou v současné době pod drobnohledy různých odborníků, a hlavně jsou analyzovány mnoha různými výzkumy. I přes negativní zjištění, jsou však sociální sítě i nadále funkční a vyhledávanou oblastí mnoha občanů.

Sociální sítě přinesli do života lidí i firem zcela zásadní změny. Jednak většina náborových aktivit probíhá skrze tyto sítě, firmy se mohou díky sociálním sítích prezentovat a se svými konečnými spotřebiteli pohodlně komunikovat nebo přímo mohou zobrazovat různá firemní videa a nabízet své produkty. Současně mohou sledovat zacílení, zájem nebo se orientovat na co nejlepší virtuální marketing, pro který je sociální síť jako dělaná.

Poslední výsledky výzkumu ale ukázaly, že mezi značná negativa sociálních sítí patří negativní dopady na osobní život. Jde zejména o deprese, které pramení ze vzhledu či celého života, negativem je také špatný biorytmus člověka, která často u těchto sítí vysedává a negativem je mimo jiné také negativní budování psychických návyků, které nutí člověka neustále kontrolovat, co je na síti nového a co se kde událo.

Po těchto zcela jasných důvodech však byly objeveny také další důvody, které stojí proti využívání těchto sítí. Jedním z důvodů je manipulace. Americký počítačový vědec Jaron Lanier je přesvědčen, že každý by si měl co nejdříve zrušit svůj účet na sociální síti. Dokonce radí, že každý občan by si tento osobní účet měl zrušit co nejdříve, nejlépe ihned. Ačkoliv se to může zdát trochu přehnané, jedním z důvodů je například vyhnutí se vzniku závislosti. Výzkumy ukázaly také to, že přenos falešných zpráv probíhá mnohonásobně rychleji než přenos zpráv pravdivých. Zatímco falešné zpráva si přečetlo statisíce lidí, skutečné zprávy se dostaly pouze k tisícům lidí.

Dalším problémem je to, že sociální sítě tvoří jakýsi uzavřený svět, ve kterém žijí pouze mezi svými „přáteli“ a v podstatě se nedá hovořit o společenském životě. Také se ukázalo, že pokud má člověk sedící u sociální sítě špatnou náladu, sociální síť mu tuto náladu dokáže ještě mnohokrát zhoršit. Naopak však pokud máte dobrou náladu, Facebook vám ji už nevylepší. Stojí tedy za zamyšlení, zdali je skutečně facebook a další sociální sítě pro lidstvo tím pravým výmyslem.