Elektromobily jsou dostupné, dobíjecí stanice budou chybět

Úterý 5. března

nissan-skyline-3546824_960_720

Elektroauta jsou žádaná čím dál tím více a v rámci šetření životního prostředí jsou na jejich provozování nabízeny různé dotace. Dotace jsou určeny pro podniky různých velikostí a vztahují se nejenom na pořízení samotných elektromobilů, ale také pořízení dobíjecích stanic. Takové jednání zcela jistě musí narušit zaběhnuté stereotypy a ovlivnit například trh s ropou.

Elektroauta jsou žádaná čím dál tím více a v rámci šetření životního prostředí jsou na jejich provozování nabízeny různé dotace. Dotace jsou určeny pro podniky různých velikostí a vztahují se nejenom na pořízení samotných elektromobilů, ale také pořízení dobíjecích stanic. Takové jednání zcela jistě musí narušit zaběhnuté stereotypy a ovlivnit například trh s ropou.

Hlad po elektromobilech je natolik silný, že odborné zdroje již nyní do budoucna předpokládají obrovské množství chybějících dobíjecích stanic. Konkrétně je odhadováno, že za pět až šest let bude chybět více než tři tisíce dobíjecích stanic pro elektromobily. V této době by mělo fungovat kolem dvou tisíc takových stanic, ovšem vzhledem k rychlému vývoji elektromobilů bude tento počet naprosto nedostačující.

Je potřeba se zaměřit na budování nové automobilové infrastruktury, což však dle odborníků nebude bez zapojení vlády a celého státu možné. Nárůst elektromobility by měl přispět také dalším oborům, jako je telekomunikace či energetika. Celkově je možné očekávat změny z nových technologiích a určitý posun vpřed. Experti odhadují, že v roce 2025 by se mělo Českem projíždět více než 45 000 automobilů poháněných pouze elektrikou. Odhady udávají, že deset takových vozidel potřebuje jednu dobíjecí stanici. Z toho je evidentní, že dobíjecích stanic bude potřeba mnohem více.

V současné době existuje v České republice celkem kolem 2000 elektrovozů a k dispozici je pouze něco málo přes 200 dobíjecích stanic. Na českém trhu by se měl velice brzy objevit hybridní vůz značky Superb od automobilky Škoda. Český trhy brzy přivítá také Citigo nebo třeba elektrickou verzi SUV. Lze očekávat dojezd až 500 kilometrů.

Prozatím český trh nabízí elektromobily značky Tesla, které však nejsou prozatím za dostupné ceny, dále je možné si pořídit Volkswagen e-Golf a Volkswagen e-Up, které se vyznačují dojezdy 130 kilometrů nebo až 300 kilometrů. K dispozici je také Nissan Leaf, který je považován za nejprodávanější automobil svého druhu. Všechny elektromobily jsou prodávány za ceny obvykle vyšší než 850 tisíc korun a tedy pro mnohé občany jen těžko dostupné.