Ekonomika 2019 dle prognóz České národní banky

Čtvrtek 28. února

cnb-banka-1

Globální výhled ekonomiky je celkem jasný, když se vezme v úvahu, že čínská ekonomika začíná již zpomalovat. Současně je nutné do budoucího výhledu dle České národní banky zahrnout také zvyšující se míru protekcionismu v rámci světového obchodu nebo je nutné přihlédnout k dokončení normalizace úrokových sazen ze strany FEDu. Ve vzduchu je možné pozorovat také odkládaný začátek zvyšování úrokových sazeb.

Globální výhled ekonomiky je celkem jasný, když se vezme v úvahu, že čínská ekonomika začíná již zpomalovat. Současně je nutné do budoucího výhledu dle České národní banky zahrnout také zvyšující se míru protekcionismu v rámci světového obchodu nebo je nutné přihlédnout k dokončení normalizace úrokových sazen ze strany FEDu. Ve vzduchu je možné pozorovat také odkládaný začátek zvyšování úrokových sazeb.

Současný výhled však komplikuje zejména očekávaný odchod Velké Británie z Evropské unie. Brexit může naprosto změnit chod všech firem, tedy působí na mikroekonomické hladině, ale také může ovlivnit inflaci, měnové kurzy či HDP a působit tak na makroekonomické úrovni.

Výhledy růstu snížila oproti minulému měsíci centrální banka jak v eurozóně, tak pro Německo, Spojené království či Japonsko. Výhledy pro tyto země byly sníženy také v oblasti inflace. Současně se očekává, že bude oslabovat dolar oproti euru, a dokonce i proti jenu nebo libře.

Změnily se také výhledy v oblasti ropy a nejistota ohledně ropy Brent se mírně snížila. Naopak výhled se zvýšil jenom nepatrně. V února by měla růst cena ropy Brent až na úroveň 66 amerických dolarů za barel. Jde o prognózu České národní banky na výhledových 12 měsíců.

Ropa tak zaznamená agregovaný vývoj nabídky a poptávky ropy na trhu. Česká národní banka ve svém výhledu uvádí, že „Ropa typicky reaguje na přebytek nabídky poklesem ceny a naopak, ale důležitým faktorem je přitom stav globálních rezervních těžebních kapacit.“ Současně doplňuje, že „jejich drtivou většinu vlastní země kartelu OPEC, zejména Saudská Arábie, a za citlivou hodnotu se považují 2 mil. barelů denně. Pokud je rezervní kapacita nižší a dochází k čerpání zásob ropy (nedostatek ropy na trhu), reaguje cena ropy silným růstem.“