Jsou akcie Apple na vrcholu trendu?

Středa 27. listopadu

36459768-kiev-ukraine-january-29-2015-apple-iphone-5s-ipad-air-2-and-macbook-air-on-table-apple-inc-

Akcie společnosti Apple i ETF sledující technologický index Nasdaq 100 se po výrazných růstech z technického hlediska nacházejí na úrovních, na kterých by mohlo dojít k obratu trendu.

Akcie společnosti Apple i ETF s tickerem QQQ se dostaly na úrovně, na nichž by investoři mohli silně zvažovat vybírání zisků, případně zaujmout taktickou krátkou pozici.

Technická analýza s využitím takzvaných money flow units (MFU, jednotky peněžních toků), které měří kapitálový tok související s daným aktivem, ukazuje zajímavý obrázek. Funguje to tak, že když akcie nebo ETF ztrácí, kapitál proudí do aktiva, a když množství kapitálu překoná nabídku, dojde k růstu ceny, a také k novému cíli MFU. Na vrcholu pak odliv kapitálu překoná poptávku, a tak začne cena klesat.

Tento model se využívá pro správu dlouhodobých portfolií i hedgeových fondů a pomáhá správcům při rozhodování o tom, kam investovat, ať už jde o regiony, sektory nebo jednotlivé akcie. Na úrovni MFU 2 většinou dochází k obratu trendu, korekce se většinou formuje na úrovních MFU 3 (vyskytuje se v 70 % případů) a MFU 4 (25 % případů), úroveň MFU 5 se vyskytuje v extrémních případech (5 %), například v březnu 2000.

Na prvním grafu jsou akcie společnosti Apple, jejichž cena je v porovnání s 40denním průměrem na extrémních hodnotách, což znamená, že je titul silně silně překoupený. Také vidíme cílové hladiny MFU 3 (vytvořena v roce 2009) a MFU 4 (z ledna 2019) na 265, respektive 266 dolarech, a to na horní linii regresního kanálu. Doporučení je tedy prodávat na 261 dolarech s cílem na 223 dolarech.

Na druhém grafu je vývoj ETF sledujícího index Nasdaq 100. Cena dosáhla cílové hladiny MFU 4 a překonala horní linii regresního kanálu. Zároveň se vytvořila divergence na indikátoru MACD, takže doporučení je prodávat na 201 dolarech s cílovou cenou 186 dolarů.

Zdroj: Cerundolo Research, Investičníweb