Co při investování (ne)dělat?

Pátek 8. března

calculator-1680905_960_720

Začínající investoři se často obávají toho, aby neudělali zásadní chybu a hned v začátku nepřišli o všechny své úspory. Pozor však, začátečnické chyby nejsou pouze prioritou investorů nováčků, ale dělají je i někteří profesionálové. Možná se budete divit, ale některé z těchto chyb dělal i samotný Warren Buffet, přece jenom i on musel někdy začínat.

Začínající investoři se často obávají toho, aby neudělali zásadní chybu a hned v začátku nepřišli o všechny své úspory. Pozor však, začátečnické chyby nejsou pouze prioritou investorů nováčků, ale dělají je i někteří profesionálové. Možná se budete divit, ale některé z těchto chyb dělal i samotný Warren Buffet, přece jenom i on musel někdy začínat.

Warren Buffett ukazuje na nejzákladnější uspořádání si vlastních myšlenek a to tak, že pesimismus je nutné vnímat jako kladnou stránku investování, a naopak euforii a přehnaný optimismus jako negativní jev, který působí snad na každého investora.

Co se týče začátečnických rad, zde je dobré neopomenout dobře diverzifikovat. Nikdy investujte do jediné akcie, a tedy jediné společnosti. Vždy rozdělte své úspory mezi více společností, a tedy více akcií. Tímto pravidlem se řiďte i v případě, že na 100 % víte, že akcie budou výnosové a budete mít zisk. V roce 2008 Warren Buffett zakoupil akcie dvou irských firem za 244 milionů dolarů. Byl si jistý, že jsou levné a půjdou nahoru. Bohužel se tak nestalo a přišel o téměř 90 % investované hodnoty.

Warren Buffett současně poukazuje na to, že mnozí investoři si často půjčují peníze. Až vydělají, tak mají v úmyslu je vrátit. Jde však o další začátečnickou chybu. Obchodníci by měli investovat pouze peníze, které nutně k životu nepotřebují a potřebovat ani nebudou, vždy totiž hrozí riziko jejich ztráty. Zadlužování jednotlivců i celého národa totiž nikdy nemůže vést k ničemu dobrému. V případě hromadného zadlužování často končí celá situace kolapsem a tedy krizí.

Warrenn Buffet je současně přesvědčen, že začátečnickou chybou je i nakupování akcií za cenu „hype“ Současně uvádí, že se nikdy nemůže vyplatit jít s davem, a tedy nakupovat a prodávat současně s ostatními. Warren docela příhodně odsuzuje také jakékoliv investiční nástroje, které zažívají obrovský boom. V dnešní době jde o virtuální měnu jako je bitcoin nebo třeba konopí, které se dostává do popředí investičního dění. I to je totiž dle něj začátečnická chyba.